دسته بندی ویلا: خانه روستایی

خانه روستایی

خانه های روستایی طرفدران زیادی بین پایتخت نشینان دارد. خانه های روستایی از سبک و معماری خاصی برخوردارند. در سالهای اخیر گردشگران نسبت به خانه های روستایی علاقه بسیار نشان داده اند. که باعث شده مردم روستاهم با در اختیار گذاشتن خانه هایشان جهت اقامت گردشگران منبع درآمد جدیدی کنند. زیباترین انواع خانه‌های روستایی را در نوار ساحلی دریای خزر میتوانید مشاهده کنید. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا ویژگی های خانه های روستایی را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

انواع خانه روستایی

خانه های روستایی هر کدام از مناطق ایران عزیزمان بر اساس آب و هوای آن منطقه به سبک و سیاق خاصی طراحی شده است در ادامه مطلب انواع خانه روستایی را به شما معرفی خواهیم کرد.

  • خانه روستایی در مناطق بارانی مثل گیلان و مازندران

  • خانه روستایی در مناطق گرم و خشک

  • خانه روستایی در مناطق کوهستانی
  • خانه روستایی در نواحی گرم و مرطوب

خانه روستایی در مناطق بارانی مثل گیلان و مازندران

خانه روستایی

میتوان گفت از زیباترین خانه های روستایی مربوط به این مناطق است. مناطق شمال کشور به دلیل داشتن شرایط آب و هوایی مرطوب و پرباران  معماری آن ها به گونه ای است که بتواند در این شرایط جوی تاب بیاورد. اگر توجه داشته باشید سقف تمام خانه‌ها به صورت شیروانی و شیب‌دار است. این خانه ها با مصالح طبیعی مثل سنگ، چوب، خشت و ساقه‌های گیاهان ساخته می‌شود. همین موضوع سبب زیبایی بی انازه این خانه ها میشود. معمولا نام این خانه های روستایی را تلارخانه می نامند این خانه ها معمولا در دو طبقه با ایوان و نرده های چوبی هستند.

خانه روستایی در مناطق گرم و خشک 

خانه روستایی

خانه های روستایی که در مناطق گرم و خشک قرار دارند هم زیبایی منحصر به فرد خود را دارند. چرا کهر این خانه ها برخلاف خانه های روستایی در شمال ایران پراکنده نیستند و به طور متمرکز در کنار هم قرار گرفته اند.معمولا سقف این خانه گنبدی شکل  و رنگی است. این خانه‌ها دیوارهای بلندی دارند. از سایه این دیوارها استفاده میشود.خانه‌های روستایی مناطق مرکزی ایران دارای حیاط و حوض هستند. این خانه ها از خشت و گل ساخته میشود.

خانه های روستای مناطق کوهستانی

خانه روستایی

خانه های روستایی این مناطق به دلیل سرمای بیش از حد هوا باید به سمت آفتاب ساخته شوند. این خانه ها دیوار های کوتاه و قطوری دارند و همچنین در ساخت آن ها از سنگ هایی با رنگ های تیره استفاده میشود تا بتواند نور خورشید را جذب خود کنند.

نواحی گرم و مرطوب

خانه روستایی

در جنوب ایران هوا بسیار گرم و با توجه به نزدیکی به دریا مرطوب است. هرکدام از خانه‌های روستایی در این منطقه از مصالح متفاوتی مانند خشت، آجر، سنگ‌های رسوبی و نی ساخته میشود. در جنوب ایران در ساخت خانه ها از رنگ های روشن استفاده میشود. استفاده از بادگیرها در ساخت خانه‌های مناطق گرم و مرطوب بسیار مرسوم است.

اگر به تاریخ و سرگذشت روستا ها علاقه مند هستید حتما از خانه های روستایی آن دیدن کنید خانه های روستایی هر شهر نشان از گذشته و قدمت  آن شهر و روستا را دارند. شما میتوانید با خرید یا اجاره یک خانه روستایی اوقات فراغتتان را در یک روستای خوش آب و هوا با منظره ای بی نظیر بگذرانید و سرشار از حس زندگی و شادابی شوید.

به دنبال اجاره ویلای خود در ویلاچی هستید؟