عبدالمجید نورتقانی مدیر پایگاه میراث جهانی برج قابوس گفت:
برج قابوس از سیلاب آسیب ندید.بر اثر سیلاب و بارندگی های اخیر خیابان های اطراف برج قابوس دچار آبگرفتگی شده اما آسیبی بر بلندترین اثر آجری جهان وارد نشده است.

نورتقانی اظهار کرد: سیلاب و بارندگی‌های اخیر در گنبدکاووس باعث آبگرفتگی خیابان‌های اطراف برج قابوس شده اما خوشبختانه آسیبی به برج  وارد نشده است.

وی با بیان اینکه بارندگی و باد آسیبی به بنا وارد نکرده است، افزود: بارندگی آسیبی به بنا وارد نمی‌کند و هرسله شاهد بارندگی‌های این چنینی در گنبد هستم.

نورتقانی اضافه کرد: به دلیل قرار گرفتن بنای برج بر روی تپه احتمال آبگرفتگی و وارد آمدن خسارت به بنای برج وجود ندارد.

مدیر پایگاه میراث جهانی برج قابوس ادامه داد: بلندترین اثر آجری جهان آماده پذیرایی و بازدید مسافران و گردشگران نوروزی است و امیدواریم ظرف یکی دو روز آینده سیلاب داخل شهر گنبدکاوس نیز مدیریت شود.

لازم به ذکر است؛ برج قابوس بن وشمگیر، بلندترین برج آجری جهان و یکی از آثار ارزشمند معماری در دوره اسلامی است که در شهرستان گنبدکاووس قرار دارد.

این اثر تاریخی که سال ۹۱ در فهرست آثار جهانی به ثبت رسید، بنای ارزشمندی بر فراز تپه خاکی که قریب پانزده متر از سطح زمین بلندتر است، قرار دارد؛ ارتفاع این برج ۵۵ متر است که با احتساب ارتفاع تپه در مجموع به ۷۰ متر می‌رسد.

برج قابوس بلندترین برج آجری جهان ،  بنایی تاریخی از سده چهارم هجری است که در میان پارکی زیبا و در سه کیلومتری شهر تاریخی جرجان در قرار دارد. این بنای فاخر معماری در سال ۳۹۷ هجری قمری برابر با ۳۷۵ هجری خورشیدی و در زمان سلطنت شمس‌المعالی قابوس بن وشمگیر در شهر جرجان که پایتخت پادشاهان آن دیار، آل زیار بوده، بنا شده است.پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

به دنبال اجاره ویلای خود در ویلاچی هستید؟