جاذبه های گردشگری در شهر رشت(قسمت اول)

استان گیلان یکی از سرسبزترین و زیباترین استان های شمال کشور می باشد. این استان از یه طرف همجوار با دریای خزر و از طرف دیگر همجوار با رشته کوه های البرز می باشد و دارای بافت  کوهستانی و جلگه ای است که همین امر آن را از لحاظ طبیعی دارای بستری بسیار غنی مینماید. این استان علاوه بر جاذبه های طبیعی مثل ییلاقات و مراتع ، دشت ها و جنگل ها و … از نظر تاریخی نیز بسیار غنی میباشد. با ویلاچی بزرگترین و معتبرترین سایت اجاره ویلا در گیلان و مازندران همراه باشید تا بیشتر درباره جاذبه های گردشگری در شهر رشت بدانید.

 شهر رشت

شهر رشت ، مرکز این استان با قدمتیکه به پیش از اسلامو دست کم در دوره ساسانی میرسد ،می باشد. رشت دارای آب و هوایی شبهمدیترانه ای است که دارای تابستان هایی گرم و شرجی و زمستان هایی سرد می باشد. رشت سومین شهر گردشگری در ایران می باشد.

 

جاذبه های گردشگری شهر رشت

میدان شهرداری رشت

ساختمان شهرداری رشت یک نهاد عمومی اما غیردولتی شهر رشت می باشد. شهرداری رشت دارای سابقه‌ای همتراز با شهرداری تهران است؛ پس از شکل‌گیری مشروطیت در ایران با تصویب قانون بلدیه در ۱۲۸۶ خورشیدی رسما تاسیس شد و درشمار نخستین بلدیه‌های ایران قرار دارد.

ساختمان شهرداری رشت در اوایل سلطنت رضا شاه پهلوی (۱۳۰۴-۱۳۲۰ ه. ش) احداث گردیده ، به هنگام وقوع زلزله ویرانگر رودبار در سال ۱۳۶۹ آسیب دید که  پس از مدتی بازسازی شد.

جاذبه های گردشگری در شهر رشت

 

مدرسه شاپور رشت

مدرسه شاپور احداث شده در دوره پهلوی میباشد و در مسیر رشت به انزلی قرار گرفته و نخستین مدرسه به روش امروزی و با معماری جدید در استان گیلان است که در فهرست آثارملی کشور نیز ثبت گردیده.مدرسه قدیمی شهید بهشتی احداث شده در زمان قاجار نیز در شهر رشت واقع است.

جاذبه های گردشگری در شهر رشت

مسجد صفی‌ شهر رشت

یکی از بناهای مذهبی زیبای شهر رشت ، مسجد صفی میباشد که بنای اصلی آن منصوب به دوره صفوی است. وجه‌ تسمیه‌ این‌ مسجد به‌ محمد میرزا معروف‌ به‌ صفی‌ میرزا، پسر بزرگ‌ شاه‌ عباس‌ معروف می باشد. این محل به دلیل اینکه محل قتل شاهزادگان بی گناه بود توسط شاه عباس شهیدیه نامیده شد. این مسجد به دلیل دارا بودن گچ بری و کاشی کاری های زیبا و نیز قدمت تاریخی دارای اهمیتی فرهنگی هنری و جهانگردی است.

جاذبه های گردشگری در شهر رشت

عمارت کلاه فرنگی از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر رشت

این عمارت قرار گرفته در بوستان محتشم  از زیباترین بناهای شهر رشت می باشد.. رودخانه گوهر رود با انحنای خاصی از جنوب ساختمان و باغ عبور کرده و زیبابی محیط اطراف بنا را چندین برابر نموده است.. باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی در زمان محمد صادق‌خان اکبر سردار محتشم ملقب به سردار معتمد احداث گردید. این بنا از بیرون سه طبقه به نظر می‌آید. در حالی که از داخل دارای چهار طبقه دارد. عمارت کلاه فرنگی مدت‌ها محل سکونت حاکمان و فرمانداران شهر رشت بود و بارها مرمت و بازسازی شد . در سال ۱۳۷۴ این عمارت به مدیریت میراث فرهنگی گیلان واگذار شد و امروزه از آن به عنوان مرکز آموزش هنرهای سنتی استفاده می‌شود.

جاذبه های گردشگری در شهر رشت

بقعه دانای علی

دانای علی عارفی وارسته و  مردی مومن و باتقوا بود که توانسته بود به مقام ابدالی که در واقع در عرفان به معنای انسان کامل است برسد. طبق گفته ها دانای علی طی الارض میکرد و هنگامی که برای همگان فاش شد که او فارغ از زمان و مکان است ناپدید شد ، عده ای نیز میگویند که دلیل فوت او نیز همین مساله بود

دانای علی دارای جایگاه ویژه‌ای در اعتقادات مردم رشت است و برای زیارت به بقعه‌ی وی در محله‌ی چمارسرای این شهر می‌روند. در سال ۱۳۲۱ هجری شمسی مهندسین شهرداری برای عریض کردن خیابان اقدام به تخریب این بقعه کردند که با مخالفت مردم روبرو شدند و این بود که این بقعه در وسط خیابان واقع شد.

جاذبه های گردشگری در شهر رشت

 

همچنین اگر تمایل داشتید که در این مناطق اقامت داشته باشید هتل آپارتمان و ویلاهای زیادی در این مناطق در دسترس می باشند. جهت اجاره ویلا در گیلان و شهر زیبای لاهیجان میتوانید با ویلاچی و چند کلیک ساده به طور آنلاین و به راحتی ویلای خود را رزرو کنید.پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

به دنبال اجاره ویلای خود در ویلاچی هستید؟