جنگل های آمازون در شمال آمریکای جنوبی قرار گرفته‌اند که بیشتر مساحت آن در برزیل پرو می‌باشد. اکوسیستم این جنگل ها در وسعت و تنوع بی‌نظیر است به گونه‌ای که هر کسی را جذب خودش می کند. رودخانه آمازون از مجموع هشت رودخانه بزرگ بعد از خودش آب بیشتری دارد. جنگل های آمازون را می توان آغاز فصل بهار زندگی کره زمین دانست زیرا زمین می تواند در این جنگل های عظیم تنفس کند. گردشگران بسیاری دوست دارند که از این مکان منحصر به فرد بازدید کنند و می توان گفت که دیدن جنگل های آمازون در لیست آرزوی همه آن هایی است که عاشق ماجراجویی و طبیعت هستند.

بهترین زمان سفر به جنگل های آمازون

اردیبهشت تا تیرماه بهترین زمان برای بازدید است زیرا در میان ماه های پر باران (بهمن تا فروردین) و گرم ترین ماه ها (شهریور تا آبان) قرار دارد. همچنین زمان دیگر که آب رودخانه آمازون در بالاتری حد خود قرار گرفته و اطراف خود را در بر میگیرد بسیار خوب می باشد. آمازون ۱۲ تا ۱۵ مترمکعب در سال افزایش می یابد و هیچ تجربه ای بهتر از این نیست که در یک قایق کانو به کشف جنگلی که در آب غرق شده است بپردازید. البته اگر می خواهید بیشتر طبیعت گردی کنید، فصل خشک برای شما بهتر خواهد بود.

آب و هوای جنگل آمازون

جنگل‌های بارانی آمازون در تمام فصول سال دارای هوایی گرم با رطوبتی بسیار زیاد است. متوسط درجهٔ حرارت، در مرکز آمازون، در حدود ۳۰ درجهٔ سانتیگراد (۸۶ درجه فارنهایت) غربی‌ترین بخش این منطقه، در حدود ۲۵ درجهٔ سانتیگراد (۷۶ درجه فارنهایت) است. تقریباًَ هر روزه باران سنگینی در سرتاسر جنگل آمازون می‌بارد.

حیوانات عجیب  آمازون

در جنگل‌های وسیع آمازون به طور تقریبی ۱۲۹۴ نوع پرنده، ۳۷۸ خزنده، ۴۲۷ نوع دوزیست و ۳ هزار نوع ماهی زندگی می‌کنند که اغلب این حیوانات شکارچیان بسیار ماهری هستند و جان سالم به در بردن از دستشان تقریباً غیرممکن است.

دلفین صورتی که به زبان محلی بوتو نامیده می‌شود، یکی از نادرترین دلفین‌ها در سراسر دنیاست که در میان آب‌های رودخانه پهناور آمازون زندگی می‌کند.اخیرا نیز به طور عجیبی نهنگ ۱۰ تنی در جنگل های آمازون کشف گردید و توجه بسیاری از دانشمندان را به خود جلب کرد.

از کجا به جنگل های آمازون برویم

مانائوس بزرگ ترین منطقه در شهر است و البته آن را می توان سریع ترین و راحت ترین راه برای رسیدن به آمازون دانست. در اینجا می توانید تورهای زیادی از ارزان قیمت تا لوکس را پیدا کنید. اگر مایل به اضافه کردن جاذبه در سفر خود هستید، برخی از گزینه های برجسته در مناطق دیگری نیز وجود دارد. یکی از بهترین مکانهای منطقه حفاظت شده مامیرائوا، واقع در ۶۷۵ کیلومتری ارتفاعات مانائوس و در خارج از شهر کوچک تفه است. در حدود ۶۰۰ کیلومتری پایین شهر مانائوس، شهر کوچک آلتر دو چائو نقطه عطفی برای سفرهای قایقی در امتداد ریو تاباخوس (یکی از شاخه های مهم آمازون) است.

مانائوس، پروازهای مستقیمی از سراسر برزیل و حتی میامی دارد. شما همچنین می توانید از تمام مکان های آماوزن نظیر بلم و پورتو ولو با قایق به این جا برسید اما اگر گزینه قایق را انتخاب می کنید بهتر است خودتان را برای یک سفر طولانی دو تا سه روزه آماده کنید.

شما می توانید به تفه و آلتر دو چائو نیز توسط پرواز و قایق راه پیدا کنید. برای رسیدن به تفه پرواز و قایق ها از طریق مانائوس قابل دست‌یابی است. برای آلتر دو چائو نیز می‌توانید از مانائوس یا بلم با قایق یا پرواز به این منطقه بیایید و بعد از آن توسط اتوبوس یا تاکسی، پس از عبور از ۳۵ کیلومتر به شهر سانتارم دسترسی پیدا کنید. قایق های پرسرعت نیز بین مانائوس و تفه موجود می باشند که سریعتر از قایق های معمولی و ارزان تر از هواپیما هستند.

واقعیت های خواندنی درباره این شگفتی جهان

  •  هر ساله دو میلیارد تن دی اکسید کربن به وسیله جنگل های بارانی آمازون جذب می شود.
  • حدود ۲.۵ میلیون گونه از حشرات در جنگل های آمازون یافت می شود.
  •  ۲۲۰۰ گونه از ماهی ها، ۱۲۹۴ گونه از پرندگان، ۴۲۷ گونه از پستانداران، ۴۲۸ گونه از دوزیستان و ۳۷۸ گونه از خزندگان در جنگل های بارانی آمازون شناسایی شده است.
  • بیش از ۲۰۰۰ گیاه جنگل های استوایی که خواص ضد سرطان دارند در این منطقه یافت شده اند.
  •  حوضه رود آمازون ۲۰ درصد آب شیرین جهان را در خود دارد و به همان میزان هم اکسیژن به وسیله جنگل های بارانی تولید می شود.
  • از دهه ۱۹۷۰ میلادی، بیش از ۱.۴ میلیون هکتار از جنگل های بارانی آمازون از بین رفته است و به یک منطقه حتی وسیع تر نیز بر اثر آتش سوزی صدمه وارد شده است.
  • از هر ۵ گونه از پرندگان و ماهی های جهان، یک گونه در جنگل های بارانی آمازون و رود آمازون یافت می شود.
  • جنگل های بارانی آمازون محل زندگی ۲.۷ میلیون از مردم بومی است که به ۳۵۰ گروه قومی مختلف تقسیم می شوند.
  • بین سال های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۹ میلادی، برای اولین بار ۱۲۰۰ گونه از گیاهان و جانوران در جنگل های آمازون شناسایی شدند.
  • از سال ۲۰۰۴ سرعت جنگل زدایی در این منطقه به خاطر ایجاد مناطق حفاظت شده به شدت  کاهش یافته است.

 

منبع: lonelyplanet.comپست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

به دنبال اجاره ویلای خود در ویلاچی هستید؟