شیطان کوه لاهیجان ، کوهیست در شرق شهر زیبای لاهیجان و در استان گیلان که به بهشت گیلان نیز معروف است. این کوه که ۶۰ متر ارتفاع دارد ، در امتداد سلسله جبال البرز قرار گرفته است.در دل شیطان کوه آبشاری مصنوعی اما  زیبا و دیدنی ایجاد شده که آب آن از دریاچه ای که به استخر لاهیجان معروف است، تأمین می‌شود. در روزگاران قدیم به شیطان کوه ، منطقه شاه‌نشین گفته میشد.

با ورود به این منطقه ، ملودی فرح بخش آب‌های روان از آبشار و هارمونی آن با هاله‌ی سبز رنگ منطقه ، حسابی هوش و حواستان را میبرد.شما با گذر از مسیر پلکانی که مزین به درختان انار و گردوست ، به بام لاهبجان می رسید که از این بام نمایی کامل و  زیبا از شهر لاهیجان قابل مشاهده است. با ویلاچی بزرگترین و معتبرترین سایت اجاره ویلا در گیلان و مازندران همراه باشید تا بیشتر درباره این جاذبه گردشگری بدانید.

 

شیطان کوه لاهیجان

 

 

آیا شیطان کوه ، کوهِ شیطان است؟

هر کسی که به  لاهیجان آمده باشد، با شنیدن نام شیطان کوه وحشت و دلهره در دلش ایجاد می شود.  اما داستان این کوه چیست؟ چه شیطانی در غارهای این کوه مخفی شده؟ چرا مسافران به شیطان کوه می‌آیند؟

طبق افسانه ای قدیمی ، در دل شیطان کوه گنجی مخفی شده و  مار عظیمی هم وجود دارد که از این گنج محافظت می‌کند. خیلی‌ها به دلیل همین افسانه‌ی قدیمی متر به متر این کوه را با گنج یاب گشته‌اند تا به آن گنج افسانه‌ای برسند. هیچ بعید نیست همین داستان‌های ترسناک و قدیمی علت اصلی این نامگذاری باشد.

همچنین بعضی معتقدند در دل این کوه غاری وجود داشته که با پیچش باد، صداهای وحشتناکی از آن شنیده میشد و به دلیل همین صداهای شیطانی اسم کوه شیطان‌کوه شده و همان‌طور باقی مانده است.

مشهورترین روایت درباره شیطان کوه این است که اسم این کوه در گذشته شاه نشین کوه بوده و شاهان محلی لاهیجان در نوک این کوه قلعه‌ای داشتند و از آنجا حکومت می‌کردند. احمدخان آخرین پادشاه لاهیجان با شاه عباس صفوی می‌جنگد و شکست می‌خورد. شاه عباس قلعه را خراب کرده و کم کم مردم یادشان می‌رود اسم این کوه شاه‌نشین بوده. شاید به تشویق شاه عباس اسم این کوه را شیطان کوه می‌گذارند تا از شاه‌های شورشی لاهیجان بدنامی بماند.

به هر حال مساله مهم این است در این کوه خبری از شیطان و شیطان‌پرستی نیست. هوای خوب و منظره‌ی تماشایی و سحرانگیز شیطان کوه باعث شده که هر کسی که یکبار به اینجا بیاید، دیگر از این اسم و داستان‌هایش نترسد.

 

حرکت به سمت شیطان کوه لاهیجان

این کوه زیبا و دیدنی در استان گیلان و شهر لاهیجان ، میدان کاشف السلطنه، خیابان سبز واقع شده است. شما با خودروی شخصی میبایست حدود ۳۳۰ کیلومتر رانندگی کنید تا با عبور از شهرهای کرج، قزوین، رودبار، به شهر رشت برسید. بعد از طی مسافت ۴۲ کیلومتری به لاهیجان می رسید. میتوان گفت تقریباً هر جای لاهیجان که باشید، شیطان‌کوه را می‌توانید تشخیص دهید.

زمانی که به این منطقه رسیدید سعی کنید ماشین تان را در محوطه ی شیطان کوه پارک کنید و خود را برای گذر از مسیری پوشیده از درختان آماده نمایید و  از مسیری پلکانی زیبای آن بالا بروید تا به بام لاهیجان برسید .

 

جاذبه های گردشگری شیطان کوه

 

۱- بام سبز لاهیجان در بالای شیطان کوه لاهیجان

 

بام سبز لاهیجان در بالای شیطان کوه لاهیجان

 

در بالای این کوه زیبا یک فضای پیاده‌روی و پارک طبیعی زیبا وجود دارد که به بام سبز معروف است. بام سبز یکی از دیدنی‌های شمال است که هر کسی باید آن را تجربه کند و محبوب ترین قسمتی است که در این منطقه وجود دارد.از این بام به کل شهر لاهیجان اشراف دارید.در بام سبز شهربازی نیز قرار دارد که کشتی صبا این شهربازی بسیار مشهور می باشد ، مخصوصاً که در لبه‌ی کوه قرار گرفته و هیجان فوق‌العاده‌ای دارد.

برای رفتن به این بام زیبا دو راه دارید:

  • یا میتوانید از کنار استخر لاهیجان و پله های سیمانی شیطان کوه که حدود ۷۰۰ پله می باشد عبور کرده و هیجان پله نوردی  در میان بوته و درختان را تجربه کنید.
  • راه دوم عبور با ماشین از خیابان کارگر به سمت میدان کاشف السلطنه است. از آنجا به راحتی می‌توانید وارد مسیر سربالایی بام سبز شوید.

 

۲- آبشار شیطان کوه

 

آبشار شیطان کوه

 

در قسمت پایینی شیطان کوه، یک آبشار زیبا و دیدنی وجود دارد که از بدنه کوه به طرف پای کوه سرازیر می شود. آبشار شیطان کوه به وسیله پمپاژ آب از استخر تغذیه شده و حوضچه هایی برای تخلیه و حرکت آب در پایین آن احداث شده است.در کنار این آبشار ، یک راه پلکانی  قرار دارد که گردشگران با پشت سر گذاشتن  حدود ۷۰۰ پله ، از کنار آبشار و پای کوه عبور کرده و از داخل درختان سرسبز نیز می گذرند و به قله کوه و بام سبز خواهند رسید.

 

۳- استخر لاهیجان

 

استخر لاهیجان

 

استخری بزرگ و مستطیلی با وسعت ۱۷ هکتار در پای شیطان کوه و درست در مقابل کوه وجود دارد که به دستور شاه عباس ساخته شده است. قبلاً در این محل برکه‌ای بزرگ بوده که برای آبیاری شالیزار از ان استفاده می‌شده است.استخر لاهیجان دارای جزیره ای زیبا است که توسط یک پل به حاشیه جنوبی آن متصل شده است.

استخر لاهیجان  حکم قلب شهر لاهیجان را دارد ،شب‌های اطراف استخر بسیار دیدنی است و در اطراف آن خیلی‌ از مردم مشغول دویدن و دوچرخه‌سواری و ورزش کردن می‌شوند. بعضی از مردم نیز روی نیمکت می‌نشینند و به منظره‌ی زیبای شیطان کوه خیره می شوند. همچنین در سمت غربی استخر جایگاه‌هایی برای چادر مسافرتی در نظر گرفته شده که فاصله‌ی چندانی هم با سرویس بهداشتی ندارد.

 

۴- تله کابین لاهیجان

 

تله کابین لاهیجان

 

اگر شما به بام سبز می روید می‌توانید تله‌کابین لاهیجان را هم در آنجا امتحان کنید. این تله کابین که در لاهیجان، میدان خلیج فارس، خیابان شهید رجایی واقع شده است ،  از بام سبز شروع می‌شود و از بالای باغات چایی و جنگل های این منطقه عبور می‌کند و از بین مه ها و ابرهایی که در دل آسمان وجود دارد میگذرد . کابین‌های این تله‌کابین ۶ نفره است و مسیری ۱.۵ کیومتری دارد.

مسیر تله کابین شیطان کوه  از بام سبز به ارتفاعات تاج خروس کشیده شده است و در هر ساعت یک هزار نفر را جا به جا می کند . در ارتفاع هزار و ۵۵۰  واقع شده  و دو ایستگاه و  پنج دکل دارد .

 

۵- زیپ لاین شیطان کوه

 

زیپ لاین شیطان کوه

 

شیطان کوه زیپ لاین هم دارد که مسیرش از بالای کوه شروع می‌شود و به کنار استخر می‌رسد. در کل خاورمیانه این طولانی‌ترین مسیر زیپ لاین می باشد.

 

۵- شکم گردی در شیطان کوه

اگر علاقه مند به خوراکی های سنتی و شکم گردی در مسافرت ها هستید ، می توانید از رستوران‌های بام سبز، میرزا قاسمی سفارش بدهید و نوش جان کنید.اطراف استخر هم پر از قهوه‌خانه و بستنی فروشی و رستوران‌های محلی است. همچنین رستوران‌های معروف لاهیجان به نام رستوران آفتاب و رستوران مهتاب هم در کنار همین استخر قرار دارند. رستوران آفتاب غذاهای فست فودی ارائه می‌دهد و رستوران مهتاب مخصوص غذاهای شمالی و دریایی است که حتماً ارزش امتحان کردن را دارد.

کلوچه‌ی لاهیجان سوغاتی معروف شهر لاهیجان می باشد. شما در کنار استخر می‌توانید به سراغ فروشگاه‌های بزرگ نادری و نوشین و … بروید. اگر توانستید سری به فروشگاه نوشین بزنید و کوکی داغ سفارش بدهید تا یکبار برای همیشه متوجه بشوید چرا کلوچه‌ی لاهیجان معروف است.

در وسط آب‌های استخر ساختمانی به نام جزیره قرار دارد که فقط با گذر از پلی طولانی می‌توان به آن رسید. رستوران جزیره و تالارش بین بومی‌ها بسیار معروف است.

 

بهترین زمان ها برای سفر به شیطان کوه لاهیجان

شما در هر فصلی که دوست داشته باشید می‌توانید به لاهیجان سفر کنید، اما بهترین فصول برای سفر و بازدی از شیطان کوه ، بهار و تابستان و نیمه‌ی اول پاییز هستند.

همچنین اگر تمایل داشتید که در این منطقه اقامت داشته باشید، هتل فجر و جهانگردی گزینه های خوبی هستند، البته هتل آپارتمان و ویلاهای زیادی هم در این منطقه در دسترس می باشند. جهت اجاره ویلا در گیلان و شهر زیبای لاهیجان میتوانید با ویلاچی و چند کلیک ساده به طور آنلاین و به راحتی ویلای خود را رزرو کنید.

 پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

به دنبال اجاره ویلای خود در ویلاچی هستید؟