تالاب سوستان لاهیجان زیستگاه نیلوفران

در سفر به لاهیجان، ۰/۵ کیلومتر که از شهر که دور شوید، به روستای سوستان می رسید.تکه ای از بهشت را در تالاب سوستان لاهیجان  خواهید دید.

تالاب سوستان لاهیجان از تالاب های آب شیرین کشورمان شمرده می شود که در تمام فصل های سال زیبا و تماشایی ست.در بهار و تابستان سطح تالاب با گیاهان مردابی به ویژه نیلوفر آبی پوشیده می شود که جلوه تماشایی به آن می بخشد.در پاییز و زمستان نیز تالاب به واسطه بارش های فراوان پر آب می شود و در میان طبیعت زیبای لاهیجان به مانند نگینی می درخشد.

این تالاب البته در میان دیگر جاذبه های شهر لاهیجان کمتر شناخته شده است ،و به همین دلیل محیطی بکر دارد و فاقد امکانات رفاهی ست.البته برای یک پیک‌نیک کوچک خانوادگی گزینه بسیار مناسبی محسوب می شود.
اینجا می توانید از غروب زیبای آفتاب لذت ببرید و غرق در مناظر زیبای تالاب شوید.سوستان یکی از روستا های دهستان لیل در بخش مرکزی شهرستان لاهیجان است که به خاطر تالابی که در نزدیکی این روستا معروف است.فاصله این روستا تا مرکز دهستان که روستای سطل سر است ۱۱ کیلومتر،تا شهر لاهیجان ۵/۰ کیلومتر و تا شهر رشت ۵/۴۵ کیلومتر است.

تالاب سوستان در فصول پاییز و زمستان پرآب بوده و در فصل تابستان از آب آن کاسته می شود.همچنین در داخل و کنار ه های تالاب گیاهان مردابی و درختان جنگلی وجود دارد.
این تالاب همانند سایر تالاب های آب شیرین محل زندگی آبزیان و پرندگان می باشد.

 

تالاب سوستان لاهیجان

 

مسیر تالاب

تالاب سوستان داری مناظر زیبا و بکری است و راه دسترسی به آن نیز هموار و راحت می باشد.این مزیت باعث شده تا طبیعت دوستان و گردشگران استقبال جالبی از تالاب کنند و به تماشای زیبای های آن نشسته و از این همه زیبایی لذت ببرند.برای رفتن به تالاب سوستان چندین مسیر وجود دارد که کوتاهترین مسیر از میدان دانشگاه آزاد در شهر لاهیجان به سمت روستای سوستان است.
همچنین مسیر میدان تربیت به سمت روستای سوستان نیز مناسب است.

در طول مسیر با مناظر طبیعی و بی نظیری روبرو میشوید که اشتیاق دیدن تالاب را دو چندا می کند.در هنگام سفر به شهر سرسبز لاهیجان حتما از تالاب سوستان هم دیدن کنید.
چرا که این تالاب واقعا ارزش تماشا دارد.

 

ویژگی های اقلیمی

اوج زیبایی و شکوفایی نیلوفرهای آبی تالاب، مرداد و شهریور بوده و وجود همین گل بر روی سطح آب تالاب، یکی از دلایل جذب گردشگران بشمار می آید.یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد تالاب های ایران، رشد پسته دریایی در آن ها است.پسته دریایی با طعم خوبی که داشته و همچنین با توجه به خواص متعدد درمانی و دارویی که در طب سنتی دارد مورد توجه گردشگران زیادی قرار دارد.

اطراف این تالاب بسیار سرسبز بوده و نیزار و درختان زیبا آن را در برگرفته‌اند.بخش‌هایی از کوه‌های لاهیجان نیز از این منطقه قابل مشاهده استکه این ویژگی، زیبایی‌های تالاب را چند برابر کرده است.در فصل پاییز هم، رنگ‌های بی‌نظیر درختان تالاب و کوه‌های اطراف آن، این منطقه را به مکانی زیبا برای گردش تبدیل می‌کند.

تالاب سوستان یکی از تفرجگاه های اصلی مردمان استان گیلان بخصوص شهرهای رشت و لاهیجان بشمار آمده و همه روزه بویژه روزهای جمعه و تعطیل افراد بسیاری برای بهره مندی از طبیعت زیبا و منظره های بکر آن به این منطقه سفر می کنند.

این تالاب در تمام روزهای سال زیبایی خود را داشته اما معمولا از ابتدا اردیبهشت تا پایان شهریور به دلیل رویش نیلوفرهای آبی بر سطح تالاب به زیبایی آن افزوده می شود.

 

  • پوشش گیاهی گیاهان مردابی به وِیژه نیلوفر ابی
  • اقامتگاه دارد
  • دسترسی به وسیله نقلیه دارد
  • رستوران دارد
  • بهترین زمان بازدید بهار
  • آدرس جنوب شرقی لاهیجان، روستای سوستان


مکان های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

به دنبال اجاره ویلای خود در ویلاچی هستید؟